Môj príbeh

 

Moja cesta ku felinoterapii začala už v útlom detstve, ktoré som prežila na vidieku v neustálom kontakte so zvieratami. Mačky som dokázala pozorovať celé hodiny, fascinovaná ich krásou, vznešenou rečou tela, pradením, čistotou, nežnosťou a temperamentom. Odvtedy ma mačky rôznych plemien už sprevádzali celým mojim životom.

Postupne som začala intuitívne viac a viac vnímať, ako prítomnosť mačky odbúrava napätie, navodzuje príjemné pocity a mení človeka na citlivú, láskavú bytosť, ba dokonca pomáha pri fyzických obtiažach. Tieto ich vlastnosti som neskôr začala zámerne využívať u seba a svojich blízkych. Až dodatočne som sa dozvedela, že vlastne ide o felinoterapiu.

 

Asi pred desiatim rokmi mi na jednej výstave učaroval Devon Rex. Po prvých dotykoch som vedela, že toto je mačka mojich snov. Zaujal ma svojim teplým zamatovým kožúškom, veľkými zvedavými očami a XXL ušnicami, svojou prítulnosťou a komunikatívnosťou.

Po istom období som si preto konečne popri britskom kocúrovi zaobstarala svojho prvého Devon Rexa – Rudyho. Rudy bol explózia hravosti, prítulnosti, zvedavosti a zábavy. Stále nám bol v pätách, odpovedal na naše slová, bez váhania sa pripájal k deťom do každej ich hry a život s nami si užíval plnými dúškami. 

Po istom čase som u svojej chovateľky zbadala Felixa, a krátko nato sme už vedeli, že jeden Devon jednoducho nestačí.  Keď sme si Felixa priniesli domov, po krátkom „oťukávaní“ a troche syčania sa obaja s láskou uložili do dcérkineho kočiarika pre panenky. Odvtedy to už nebolo inak. Onedlho pribudol Hugo, a to som už naozaj intenzívne vnímala ako naši mačací milačikovia pozitívne pôsobia (nielen) na moje deti. 

 

Moji Devoni boli takí úžasní, že som sa s nimi chcela podeliť s inými ľuďmi. Osud mi priviedol do cesty dve inšpiratívne osobnosti - Helenu Vlnkovú a Zuzanu Oravcovú, zakladateľky a duše autistického centra Pro Autis v Trenčíne. Slovo dalo slovo, dohodli sme sa, že vyskúšame dobrovoľnícke aktivity s mojimi kocúrmi pre autistické deti v centre. Tieto aktivity sa ujali natoľko, že sa od jesene 2014 postupne stali neoddeliteľnou súčasťou programu v centre, a neskôr aj v ZŠ pre deti s autizmom. S mojim "mačacím tímom" som postupne naberala skúsenosti, zdokonaľovala svoju metodiku felinoterapie a zažila množstvo fascinujúcich osobných príbehov.

Schopnosti mojich kocúrov pri psychickej a fyzickej relaxácii detí, podnietení ich rozvoja a zlepšení kvality života ma stále neprestávajú udivovať. V novembri 2017 boli potvrdené a ocenené certifikáciou Nezávislým chovateľským klubom (NCHK) Mladá Boleslav, ktorý je považovaný za nestora a garanta felinoterapie v Českej republike. 

V roku 2020 som sa rozhodla založiť občianske združenie, ktoré sme nazvali OZ Felinoterapia. Cieľom OZ je felinoterapiou ešte viac zlepšovať kvalitu života ľudí so znevýhodnením, osobitne detí a seniorov a podporovať ich duševné a fyzické zdravie a irozvoj. Združenie sa v roku 2021 stalo členom International Felinotherapy Association.

 

Viera Hajnalová

predsedníčka OZ Felinoterapia


Kontakt

OZ Felinoterapia

+421 903 304 384Novinky

11.05.2020 00:00

Felinoterapia v relácii Inkognito

Ďakujeme za skvelú príležitosť predstaviť...

Celý článok

—————

15.11.2019 00:00

Článok v časopise Pes a Mačka: Moja cesta felinoterapie

Ďakujeme pani Csókovej z časopisu Pes a mačka za...

Celý článok

—————